Dlaczego kupujemy pamiątki?

08 Sty 2018
złożone przez Firma WERTUS
pamiatki-wertus

Wszystkich którzy odwiedzają nasz sklep i chcą dowiedzieć się czegoś więcej o pamiątkach oraz ich znaczeniu zapraszamy do zapoznania się z poniższym tekstem. Znajdziecie tu Państwo garść informacji opartych na naszym własnym doświadczeniu, a także zaczerpniętych ze źródeł naukowych traktujących o zjawisku i trendzie jakim jest kupowanie pamiątek.


Rytuał kupowania

Każdy z nas wybierając się w podróż bliską lub daleką będąc już w wymarzonym miejscu chciałby zabrać ze sobą do domu jego cząstkę, choćby miał to być znaleziony na plaży kamień, muszelka, czy wreszcie suwenir zakupiony na stoisku z pamiątkami. Zastanawiając się nad tym dłużej można zadać sobie pytanie czym dla nas w zasadzie są pamiątki i do czego w zasadzie są nam potrzebne? Zapewne znalazłoby się dużo osób, które stwierdziłyby, że do niczego, bo przecież kto z nas w domu ma mnóstwo rzeczy z wyjazdów które nie są do niczego przydatne? Absolutnie nie chodzi tu jednak o podejście praktyczne i racjonalizm, a o to bardziej sentymentalne - związane z daną chwilą, czy miejscem. Pamiątkę w tym przypadku traktujemy jako sfinalizowanie wyjazdu, jak trofeum czy przedmiot przywołujący wspomnienie - zupełnie jak fotografia - obowiązkowa na każdym wyjeździe. Co jeszcze wyjątkowego jest w kupowaniu pamiątek? Mogą być one jednocześnie upominkami, najczęściej kupowanymi z myślą o innych osobach, jednak, co najlepsze możemy także podarować je samemu sobie.


Czy miejsce ma znaczenie?

Na tym etapie warto przytoczyć pojęcie metonimii - figury mającej na celu zastąpienie nazwy jakiegoś przedmiotu lub zjawiska nazwą innego, które pozostaje w nim w zależności. O co chodzi? O zjawisko gdzie pamiątka jako przedmiot zastępuje nam doświadczenia związane z podróżą, można nawet pokusić się o stwierdzenie, że zastępuje miejsca w których przebywamy podczas podróży. Przykłady? Magnesy z napisem z konkretnego miasta np. Kraków, koszulkibreloki i wiele innych rzeczy, które przypominają nam o konkretnym miejscu.

To wszystko doskonale pozwala zrozumieć dlaczego będąc turystami w danym miejscu kupujemy pamiątkę bezpośrednio z nim związaną i gdy później na nią spoglądamy pozwala to odtworzyć klimat danej przestrzeni. Dlatego będąc gdzieś zwykle szukamy pamiątek charakterystycznych dla aktualnego miejsca. Działa to na zasadzie stymulowania naszej pamięci przez bodźce zewnętrzne, w tym przypadku wzrokowe, ale jako ciekawostkę traktować można fakt, że podobne metody stosuje policja i śledczy, po to właśnie jak nie raz zauważyć możemy w produkcjach filmowych sprawcy lub świadkowie zabierani są w miejsce przestępstw, aby jak najdokładniej i obiektywnie odtworzyć zdarzenie.

Można zastanowić się także, jakie czynniki mają wpływ na sprzedaż pamiątek. A mianowicie chodzi tu o trzy podstawowe czynniki: lokalizacja, ekspozycja i profesjonalna wykazująca zainteresowanie klientem obsługa. Nie sposób pominąć tutaj Krakowa jako miejsca jednego z bardziej sprzyjających sprzedaży pamiątek, szczególnie w takich przestrzeniach jak Sukiennice czy ogólnie obszar Starego Miasta. Ekspozycja ma oczywiście duże znaczenie ze względu na widoczność towarów jakie posiadamy, a podejście do klienta ma wpływ nie tylko na większy ruch i zadowolenie ale pozwala także na nawiązanie emocjonalnej więzi z klientem.

Etap produkcji

Również nasza firma jako producent pamiątek ma wpływ na ich odbiór, to my nadajemy im znaczenie, a także ciągle musimy dbać o ich aktualność. Równocześnie staramy się patrzeć na nasze produkty nie tylko jak na przedmioty ale także jako na element systemu społecznego. Pamiątka może powiedzieć dużo o kulturze, społeczeństwie i pojedynczych ludziach, nie jest jedynie towarem, a może wywołać u nas tęsknotę za jakimś wspomnieniem czy wydarzeniem. Dużą rolę odgrywa także personalizacja która potęguje utożsamianie się ludzi z przedmiotami.

Źródła: Artykuł Pani Magdaleny Banaszkiewicz, Pamiątki turystyczne – w poszukiwaniu tożsamości, 2011 rok.

Komentarze

Postów nie znaleziono

Napisz opinię