Nadruki cyfrowe DTG

Druk cyfrowy DTG to najszybciej rozwijająca się gałąź druku na odzieży. W metodzie tej grafika drukowana jest bezpośrednio z urządzenia na odzieży i nie ma potrzeby przygotowania klisz, matryc itp. Pozwala to znacznie zredukować koszty produkcji i skrócić czas zwłaszcza przy nadrukach w niskich nakładach.

Dodatkowym atutem DTG jest możliwość  drukowania w pełnym kolorze już przy nakładzie jednej sztuki. Nadruki charakteryzują się żywymi i nasyconymi kolorami a najlepsze efekty uzyskuje się drukując wzory z przejściami tonalnymi niemożliwymi do wykonania żadną inną techniką.

Direct To Garment, tak brzmi rozwinięcie skrótu DTG, co dosłownie oznacza „bezpośredni do odzieży”. 

Druk cyfrowy bezpośredni (DTG) to najnowsza technologia służąca do zdobienia odzieży, odznaczająca się wieloma zaletami w stosunku do pozostałych metod drukowania:

  • gama kolorów wykorzystanych w projekcie nie ma znaczenia, gdyż nadruk ma pełną kolorystykę CMYK- Cyan, Maganta, Yellow, Black (przy kolorowych koszulkach stosuje się biały poddruk tzw. APLA);
  • wysoka rozdzielczość pozwala na osiągnięcie nadruku o nieporównywalnie lepszej jakości nadruku, niż w przypadku technologii sitodruk;
  • zachowuje realistyczne odwzorowanie kolorów oraz przejść tonalnych niemożliwych dla innych technik nadruku;
  • druk nanoszony jest bezpośrednio na materiał, który dzięki specjalnym farbom łączy się ze strukturą materiału i nie ma możliwości jego odklejenia;
  • szybki czas przygotowania nadruku umożliwiający drukowanie w tym czasie innych zleceń.


Nadruk DTG obecnie jest najczęściej wykorzystywany na odzieży, która jest wykonana przynajmniej w 80% bawełny. Najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii DTG pozwalają na nadruk doskonałej jakości na jasnym poliestrze i jego mieszance z bawełną.

Przy nadruku bezpośrednim możemy wydrukować grafikę w rozdzielczości 1440 × 1440 dpi co jest niemożliwe do osiągnięcia przy sitodruku.

Drukarki DTG są sterowane z komputera za pomocą oprogramowania Raster Image Processor (RIP), który umożliwia drukującemu użycie mniejszej lub większej ilości tuszu, wygenerowanie białego poddruku (APLA) przy nadruku na kolorowych tekstyliach. Dodatkowo zaawansowane oprogramowanie RIP pozwala na kolejkowanie zadań, podgląd pliku przed drukowaniem oraz obliczania kosztów wydruku.

Technika DTG rozwiązuje problemy, które dotyczyły zdobienia odzieży przy technologii sitodruk. Umożliwia wykonanie nadruku już od jednej sztuki bez dodatkowych kosztów dla klienta (np. przygotowanie sita).

Producentami drukarek DTG są:
DTG Digital;
AnaJet;
Oprintjet;
Brother;
MAPI Digital;
Korint;
Mimaki.

Instrukcja prania i prasowania koszulek z nadrukiem DTG:



Przygotowując projekt graficzny do druku DTG: akceptujemy grafikę wektorową i rastrową, pliki w formacie bmp, png, cdr, jpg, psd, gif, tiff, pdf, ai, eps.

1) Nadruk na białej koszulce:
- projekt powinien posiadać tło białe lub transparentne (przeźroczyste);
2) Nadruk na kolorowej koszulce:
- projekt powinien posiadać tło transparentne (przeźrodzczyste);
3) Plik graficzny powinien być przygotowany jako PSD z warstwami lub jako TIFF;
4) Jeśli występują napisy, muszą być one zamienione na krzywe chyba, że projekt jest „spłaszczony”;
5) Grafika powinna być zapisana w standardzie CMYK, jeśli zostaną przesłane do nas projekty RGB będą one automatycznie poddane konwersji;
6) Rozmiar grafiki: 1:1 (maksymalny nadruk wykonywany DTG to 40 x 50 cm);
7) Rozdzielczość grafiki: 300 dpi lub więcej;


Produkty wykonywane przez nas.

Na jakich koszulkach drukujemy?
1) Koszulce przesłanej przez Ciebie (pamiętaj, że materiał musi być wykonany w minimum 80% z bawełny;
2) Do druku wybieramy koszulki tylko wysokiej jakości - Fruit of the Loom Valueweight:
- gramatura: biały: 160 gm/m2; kolor: 165 gm/m2;
- rozmiary: S, M, L, XL, XXL ( 3XL, 4XL, 5XL dostępne tylko w kolorach: biały, czarny, granatowy, heather grey);
3) Dostępny krój damski i męski.
UWAGA! Przy rozmiarze 3XL, 4XL, 5XL wzrasta cena koszulki.

Składanie oraz pakowanie w folię?
To dodatkowa usługa, która oznacza staranne złożenie produktu (w taki sposób aby był widoczny jego przód) oraz zapakowaniu go w przeźroczystą folię.